A történelmi keret
Anatólia már számos nagyszerű civilizáció felemelkedésének és bukásának volt tanúja, így az asszír, hettita, frígiai és urartu kultúráké. Az évszázadok során ezt a vidéket szinte folyamatosan lakták. A hellenisztikus időkben alakultak ki a legszebb települések. Çanakkale közelében, az Égei-tenger partvidékén fekszenek az ősi Trója romjai, délnyugat hegyvidéki részein Lykia romos települései, melynek lakói szokatlan sziklasírokat hagytak maguk után.
A korai kereszténység időszakában Szent Pál keresztülutazott Kis-Ázsián, ami akkor a Római Birodalom része volt, hogy az evangéliumot hírdesse. A 3. és 7. század között a kereszténység Anatólia fejlődésének mozgatóerejét jelentette. Ez volt az az időszak, amikor a Bizánci Birodalom dicsőségének teljében volt. A rómaiak és a bizánciak ragyogó építészeti remekműveket hoztak létre Törökországban, melyek maradványait még ma is látni olyan helyeken, mint például Ephesos, Aphrodisias, és Isztambul, ahol az Aja Szófia temploma már 14 évszázada áll.
A szeldzsuk törökök tovább bővítették az építészeti örökséget, ugyanígy az oszmánok is, kiknek birodalma egykor a mai Magyarországtól Irakig terjedt. Sok más nemzetiség, így a zsidók, oroszok, örmények és görögök is fontos szerepet játszottak Törökország történelmében. Ennek a sokszínűségnek a gyümölcse látható a fantasztikus mozaikokon és freskókon, a színes csempéken, a föld alatti városokban, érdekes történelmi és a bibliai időket idéző látnivalókban, városfalakban és erődítményekben.
Az egykori Oszmán Birodalom
A törökök büszkék arra a modern nemzetre, amelyet Atatürk hozott létre a szétvert Oszmán Birodalomból. A „Ne Mutlu Türküm Diyene” gyakran látható török kifejezés, ami azt jelenti: „Boldog az az ember, aki azt mondhatja magáról, hogy ő török.” |